İLÇE MÜFTÜLERİ TOPLANTISI TOMARZA’DA YAPILDI
Gündem
2018-01-13 11:29

İLÇE MÜFTÜLERİ TOPLANTISI TOMARZA’DA YAPILDI

Ocak ayı İlçe Müftüleri toplantısı  İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven’in başkanlığında Tomarza’da, İlçe Müftülük binasında yapıldı.

Toplantıda, Vaizlere ait izinlerin fetva nöbetleri dikkate alınarak planlanması, Vaaz-İrşat ve nöbet programlarının ilgililere tebliğ edilmesi, Cami görevlisi ve Kur’an kursu öğreticilerinin naklen atama ve sınav işlemleri, sözleşmeli İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve Kur’an Kursu öğreticisi alımı, 2018 yılı Hac Organizasyonu Görevli Personel teklifleri ve gündemdeki diğer konular görüşülüp bir karara bağlandı.

Toplantı sonrası, Tomarza Merkez Camii’nde Öğle namazı öncesinde İl Müftü Yardımcısı Atıf Akşit cemaate vaaz verip nasihatte bulundu. Namazı ise İl Müftümüz Sayın Güven kıldırdı. Namaz sonrası İl Müftümüz Sayın Güven, cemaatle bir müddet sohbet etti.

Ayrıca toplantı öncesi İl Müftüsü Güven, Tomarza İlçesi Fen Lisesi’nde, toplantı sonrası da ilçe müftüleri Tomarza İlçesinde bulunan toplam 14 okulda konferans verdiler.

“DÜNYA HAYATININ TAMAMI BİR İMTİHANDIR!”

Tomarza İlçesinde bulunan İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, Tomarza Fen Lisesi öğrencilerine konferans verdi.

Üniversitelerde, liselerde, ortaokullarda konuşma ve konferans yapmanın görevleri arasında olduğunu söyleyen Sayın Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kıymetli gençler,

Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de Mülk Sûresi’nin 2. ayetinde şöyle buyurmaktadır: ‘Hanginizin daha iyi işler yapacağını denemek için ölümü ve hayatı yaratan Allah’tır.’ Hayatta kim, kendisine, ailesine, arkadaşlarına, çevresine, ülkesine, insanlığa iyi hizmetler yapıyorsa bunun karşılığını alacaktır. Belki bu dünyada karşılığını alamayabilir yaptığı iyi işlerin; ama biz Müslümanız elhamdülillah ve ahirete iman ediyoruz. Bu dünya hayatı, geçici ve kısadır. Ne kadar yaşarsak yaşayalım, ister seksen yıl isterse yüz yıl yaşamış olalım, bu dünya hayatı sona erecek. Ölüm yokluk değildir. Ebedi bir hayata açılan kapıdır ölüm. Orada, ya ebedi mutluluğu tadacağız ya da -Allah korusun- cehenneme sürükleneceğiz. Yüce Allah, ahiret gününde insanları cennetlik ve cehennemlik diye yapacağı ayrımı neye göre yapacak? Tabi ki bizim, bu dünyada yaptığımız iyiliklere ve kötülüklere göre yapacaktır. Geçici olan bu dünyada dahi birtakım şeyler için insanlar imtihana tabi tutuluyorsa aynı şekilde bu dünya hayatının tamamının imtihan olduğunun bilinciyle hareket etmekle sorumluyuz. Her anımızın sınav olduğunu düşünürsek, hayatımızı ona göre sürdürürüz.”

“PEYGAMBERİMİZİ KENDİNİZE ROL MODEL EDİNİN!”

Gençlerin, en büyük ve en güzel örneğinin Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) olduğunu ifade eden Sayın Güven, bu konu etrafında şunları söyledi:

“Bizler, kendimize rol modeller edinmeliyiz. Bu modellerin başında tabi ki Peygamber Efendimiz gelmektedir. Yüce Allah, Kur’an-ı Kerim’de, bizden Peygamberimizi örnek almamızı istiyor. Kur’an-ı Kerim’de AhzabSûresi’nin 21. ayetinde şöyle buyurmaktadır: ‘İçinizden, Allah’ın lütfuna ve ahiret gününe umut bağlayanlar, Allah’ı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki Allah’ın Rasulü’nde güzel bir örneklik vardır.’ Yani Rabbimiz, O’na bakmamızı ve O’nun gibi yaşamamızı istiyor.

Günlük olarak kıldığımız 5 vakit namazlarımızla Yüce Allah’a olan şükrümüzü eda etmiş oluyoruz. Rabbimiz bize bu kadar nimet vermiş, sağlık-sıhhat vermiş, her türlü imkânıemrimize sunmuştur; bunun üzerine bizler de O’na teşekkür için namaz kılıyoruz. Namazı nasıl kılacağımızı ise bizi öğreten Kur’an-ı Kerim değil, Peygamber Efendimiz olmuştur. Biz, Peygamber Efendimize bakıyoruz ve O, nasıl kılıyorsa biz de öyle kılıyoruz. Peygamberimiz, ‘Namaz şöyle kılınır’ demiyor ve ‘Ben nasıl kılıyorsam siz de öyle kılın’ diyor.

Sizler de Peygamberimiz’den aldığınız bu örneklikleri etrafınızda ve özellikle de arkadaşlarınız arasında uygulamalısınız. Kur’an okumasını bilmeyen, namazlarını aksatan arkadaşlarınız varsa onları, iyiliği, güzelliği, Kur’an okumaya ve namaz kılmaya teşvik etmelisiniz. Bıktırmayacak, soğutmayacak şekilde onları güzel işlere davet etmelisiniz. İşte o zaman Peygamberimizi kendinize rol model olarak seçmiş olursunuz.”

Sözlerinin sonunda her güzel ve önemli işe “Besmele” ile başlamalarını, eğer Besmele ile başlamazlarsa işlerinin iyi gitmeyip hayır bereket getirmeyeceğini, sınavlarına hazırlandıktan sonra sınav anı geldiğinde “Besmele” ile başlarlarsa Yüce Allah’ın kendilerini başarılı kılacağını söyleyen Sayın Güven, bu çerçevede nasihatlerde bulunarak sözlerini tamamladı.

İl Müftüsü Güven, konferansının hemen bitiminde bütün öğrencilere, Ali Fuat Başgil’in “Gençlerle Başbaşa” isimli kitabını hediye etti.

KURUM BÜLTENİ

 


Bu haber 77 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   7 + 3 = ?HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Kanal38 © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

KANAL38.COM